Cmentarz wojenny nr 65 w Małastowie jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez Hansa Mayra znajdujący się w centrum Małastowa. Ciężko go zlokalizować, ponieważ przy drodze wojewódzkiej nie ma zadnych tabliczek informacyjnych. W pobliżu starej szkoły należy przejść na drugą stronę Małastowianki i drogą leśną przy pomocy biało czarnych znaków cmentarnych dojdziemy do celu. (od drogi woj. około 15 min.)
Obiekt został zaprojektowany na rzucie nieregularnego wieloboku. Dawniej był wyeksponowany ze względu na położenie przy granicy lasu, obecnie jest niewidoczny z drogi Gorlice-Gładyszów. Cmentarz otoczony kamiennym murkiem z masywnymi pylonami w górnych wewnętrznych narożach, zaś w części dolnej kamienne słupy połączono metalowymi rurami z drewnianą furtką. W środku górnej części duży drewniany krzyż łacinski nakryty półkolistym, blaszanym zadaszeniem. Mogiły są ułożone symetrycznie względem alei głównej. Występują tu nagrobki w trzech typach: pierwsze – krzyże żeliwne z okrągłą tarczą na skrzyżowaniu ramion, drugie – krzyże żeliwne z datą „1915”, trzecie – betonowe stele ustawione na niskich cokołach. Cmentarz był remontowany w latach 2003-2004. Obecny rozkład nagrobków różni się od pierwotnego – patrz plan!
W 22 grobach zbiorowych i 5 pojedynczych pochowano 111 żołnierzy austro – węgierskich z 33, 34, 17 i 18 pułku piechoty i 15 rosyjskich ze 139 pułku piechoty. 85 żołnierzy austro – węgierskich znanychh jest z nazwiska, tylko jeden rosjanin – Dimitr Truszko jest zidentyfikowany, należał do 139. Morszańskiego Pułku Piechoty (Моршанский 139-й пехотный полк).
Łącznie 126 poległych, choć w spisie poległych J.Drogomir podaje jeszcze jedno nazwisko (niejaki Petro Pal) ze znakiem zapytania. Cmentarze w Małastowie zostały wybudowane na gruntach pozyskanych od Andreja Dziubana i Ewy Skirpan.
Źródło: sekowa.info