Cmentarz wojenny nr 70 w Owczarach

Na cmentarzu wojennym nr 70 w Rychwałdzie, dziś Owczary pochowano 83 żołnierzy: 74 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 9 Rosjan. Spoczywają w 13 grobach zbiorowych oraz 40 pojedynczych poległych w grudniu 1914 oraz w marcu 1915 roku: 66 żołnierzy znanych jest z nazwiska. Duży procent stanowią Czesi i Żydzi, którzy wywodzą się m.in. z 18 Pułku Piechoty Austro-Węgier, 21 Pułku Piechoty Austro-Węgier, 36 Pułku Piechoty Austro-Węgier, 37 Pułku Piechoty Austro-Węgier, 98 Pułku Piechoty Austro-Węgier, 100 Pułku Piechoty Austro-Węgier oraz 9 żołnierzy rosyjskich m. in z 36 Orłowskiego Pułku Piechoty.

Cmentarz znajduje się w pobliżu dawnego cmentarza łemkowskiego i około 300 m od cerkwi greckokatolickiej p.w. Opieki Bogurodzicy z 1653 r.
Elementem centralnym jest duży drewniany krzyż kryty metalowym ozdobiony ząbkowanym daszkiem. Za nim z tyłu ściana z wnęką na tablicę. Ogrodzenie z kamiennymi słupami a w niej drewniana bramka. Grunt na cmentarz pozyskano od Anny Gołuchowskiej i Osyma Zanowiaka.
Cmentarz ma kształt prostokąta o powierzchni około 365 m². Otoczony jest z trzech stron ogrodzeniem z betonowych słupków i drewnianych płotków. Z czwartej strony ogrodzenie jest jednolitym kamiennym murem wyższym w części centralnej. Był na nim umieszczony krzyż drewniany, który po remoncie w 1994 roku znalazł się w obrębie cmentarza. Na terenie cmentarza znajduje się kilka bardzo ciekawych nagrobków kamiennych w postaci steli. Jedną z najciekawszych jest nagrobek poległego 16 marca 1915 roku Sterna Pinkasa, żołnierza z 21 IR pochodzenia żydowskiego. Jest to pewien ewenement, gdyż żołnierze wyznania mojżeszowego zazwyczaj byli chowani na osobnych cmentarzach lub na najbliższych kirkutach.

Cmentarz zaprojektował Hans Mayr i jest jednym z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Według tradycji pochowano tu Czechów, których rozstrzelano za zdradę po nieudanej próbie przejścia na stronę rosyjską, którzy ostrzelali dodatkowo idących do ataku Tyrolczyków. Miało to ponoć miejsce w marcu 1915 r.

Źródło: sekowa.info

Galeria