Cmentarz wojenny nr 68 w Ropicy Górnej

Cmentarz wojenny nr 68 w Ropicy Ruskiej (dziś Górnej) jest cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez Hansa Mayra.
Cmentarz znajduje się na zboczu wzgórza, na skraju lasu (obecnie cały obiekt i jego okolice są zarośnięte gęstym lasem), przy leśnej drodze wnoszącej się wzdłuż strumienia. Aby można było do niego dojść z drogi Sękowa-Małastów (obecnie droga 977) zbudowano żelbetowy mostek przez Małastowiankę, prowadzi on dzisiaj do cmentarza.

Cmentarz ma kształt prostokąta o powierzchni około 400 m². Otoczony jest z 4 stron ogrodzeniem z ociosanego kamienia. W środku ogrodzenia znajduje się drewniana bramka wejściowa, od której biegnie wybrukowana ścieżka rozdzielająca teren cmentarza na dwie części. Groby są obramowane i oznaczone nagrobkami w formie żeliwnych krzyży z datą 1915 oraz małych żeliwnych krzyży lotaryńskich na betonowych podestach. Przy tylnej części ogrodzenia umieszczony jest pomnik z kamieni w kształcie steli, na którym znajdowała się tablica inskrypcyjna. Do pomnika żelaznymi klamrami przymocowany jest krzyż z drewnianych belek. Obszar cmentarza składa się z dwóch tarasów połączonych schodami. Mogiły są ułożone w rzędach, symetrycznie względem głównej alei. Nagrobki mają formę żeliwnych krzyży łacińskich z datą „1915” i krzyży lotaryńskich na niskich cokołach

Na cmentarzu jest pochowanych 110 żołnierzy w 13 grobach zbiorowych oraz 4 pojedynczych poległych 2 maja 1915 roku:
58 żołnierzy Austro-Węgier m.in. z 26 Pułku Piechoty Austro-Węgier.
52 żołnierzy Imperium Rosyjskiego.

* Numery cmentarzy 67 i 68 są często zamieniane (głównie R. Frodyma i inne opracowania powołujące się na tego autora; u O. Dudy i J. Drogomira numeracja prawidłowa). Jest to prawdopodobnie spowodowane „kontynuacją” pomyłki z albumu Brocha i Hauptmanna gdzie cmentarz nr 67 opisano : „na wschód od drogi okręgowej” zaś cmentarz nr 68 „na zachód od drogi okręgowej” czyli zgodnie ze stanem faktycznym ale za to na mapce zaznaczono numery odwrotnie.

 

Źródło: sekowa.info

Galeria