Cmentarz wojenny nr 53 w Czarnem

Cmentarz wojenny nr 53 w Czarnem, gmina Sękowa, położony jest przy drodze Krzywa – Radocyna, ok. 1km od Wisłoki, obok dawnego cmentarza przycerkiewnego i cerkwiska. Cmentarz projektował Duszan Jurkowicz.Zajmuje powierzchnię około 660 m².
Założony jest na planie zbliżonym do prostokąta. Od frontu ogrodzony jest parą drewnianych bali, a z pozostałych stron drewnianym sztachetowym płotem. Wejście do cmentarza prowadzą kamienne schody, znajduje się od północnego zachodu między dwoma słupkami, nakrytymi gontowym daszkiem i zwieńczonymi greckimi krzyżami z kamienia. Na wprost wejścia w przedniej części na kamiennym cokole umieszczony jest wysoki drewniany krzyż z belek z dwuspadowym daszkiem.
Na frontowej ścianie cokołu znajduje się tablica z napisem w języku niemieckim.

WIR WAREN FRAUCHT NUN SIND WIR
SAAT GEWORDEN
ZU TAUSEND FALTIGEM BLUHNI

BYLIŚMY OWOCEM
STALIŚMY SIĘ NASIENIEM
KTÓRE WYDA TYSIĘCZNY PLON

Na cmentarzu jest pochowanych 377 żołnierzy, spoczywają w siedmiu grobach zbiorowych oraz siedmiu pojedynczych, poległych w styczniu 1915 roku:
315 Rosjan m.in. z 192 Rymnickiego Pułku Piechoty
62 Austriaków m.in. z I.R. 87
29 żołnierzy znanych jest z nazwiska

 

Remont cmentarza został przeprowadzony w latach 2022/2023, przywrócono do wyglądu pierwotnego i stał się wizytówką gminy Sękowa

Witrualny spacer

Spacer w wirtualnej rzeczywistości to nowatorski sposób na odkrywanie nieznanych miejsc bez wychodzenia z domu. Podczas wirtualnego spaceru możemy czuć się jak odkrywcy. Każdy zakątek jest dostępny z jednym kliknięciem. Interaktywne elementy pozwalają na zrozumienie i odkrywanie historii, przyrody i kultury danego miejsca w bardziej szczegółowy sposób.

Galeria