Cmentarz wojenny nr 45 w Lipnej

Cmentarz wojenny nr 45 w Lipnej zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča, usytuowany na zalesionym zboczu, powyżej dawnego cmentarza parafialnego w odległości około 100 m od drogi. Założony jest na planie prostokąta i otoczony z trzech stron drewnianymi sztachetami, a od północy niskim, kamiennym murem. Znajdujące się w południowej części ogrodzenia wejście zamykają dwuskrzydłowe wrota. Naprzeciw bramki wejściowej ogrodzenia umieszczony jest na kamiennym cokole, centralny drewniany krzyż z okrągłą drewnianą tarczą na skrzyżowaniu ramion.
Na kamiennym cokole znajduje się inskrypcja z napisem w języku niemieckim: Der Krieg Reisst Nieder – Der Krieg Baut Auf.(w tłumaczeniu): Wojna burzy – wojna buduje

Mogiły są obramowane kamiennym krawężnikiem. Nagrobki mają formę drewnianych krzyży łacińskich i lotaryńskich z dwuspadowym daszkiem.

W 3 grobach zbiorowych i 22 pojedynczych pochowano 153 żołnierzy w tym 24 znanych z nazwiska i imienia oraz z przynależności wojskowej. 54 żołnierzy austro-węgierskich (w tym 24 znanych z nazwiska żołnierzy 47. Pułku Piechoty z rejonem rekrutacji w okolicach Mariboru w dzisiejszej Słowenii , 87.PP z rejonem rekrutacji w okolicach Celje w Słowenii, 14.pp Landwehry z rejonem uzupełnień w okolicach Brna i Jihlawy w Czechach) oraz 99 rosyjskich, którzy zginęli w styczniu i marcu 1915 roku.

Galeria